Ekonomi

ABD imalat PMI Mayıs ayında beklentilerin altında kaldı

S&P Global, Mayıs ayı için önde gelen ABD imalat, hizmet ve bileşik PMI verilerini yayınladı. Buna göre, Mayıs ayında imalat sanayi PMI bir önceki aya göre 1,7 puan azalarak 48,5 oldu.

Piyasa beklentisi bu dönemde endeksin 50 değerini alması yönündeydi. Üç ayın en düşük seviyesine gerileyerek imalat sektöründeki daralmaya işaret eden endeks, Nisan ayında 50,2 oldu.

ABD’de hizmetler sektörü PMI, Mayıs ayında bir önceki aya göre 1,5 puan artarak 55,1’e yükseldi.

Piyasa beklentilerini aşarak 13 ayın en yüksek seviyesine ulaşan endeksin 52,6 fiyat aldığı iddia edildi. Endeks Nisan ayında 53,6 olarak kaydedildi.

İmalat ve hizmetleri kapsayan bileşik PMI da Mayıs ayında aylık bazda 1,1 puan artarak 54,5 oldu.

Piyasa beklentisi endeksin 50 değerini alması yönündeydi. Bu dönemde 13 ayın en yüksek seviyesini kaydeden endeks, Nisan ayında 53,4 oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen S&P Global Başekonomisti Chris Williamson, ABD ekonomik büyümesinin Mayıs ayında daha fazla ivme kazandığını ancak artan bir ikilem yaşandığını belirtti.

Williamson, hizmetler sektörünün pandemi sonrası talep artışının tadını çıkarırken, üreticilerin harcamaların maldan hizmete kayması nedeniyle dolu depolar ve yeni siparişlerle mücadele ettiğini belirtti.

PMI değerinin 50 ve üzeri olması segmentte genişlemeye, 50’nin altında olması ise daralmaya işaret etmektedir.

haber-sarkisla.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu