Ekonomi

Akıllı telefonlardan alınan gümrük ücretleri 200 dolardan 350 dolara çıkarıldı

Investing.com – Taşınabilir Bağlantı Cihazları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği (MOBİSAD) dün Twitter hesabından yaptığı paylaşımla, akıllı telefonların adet başına gümrük fiyatlarının 200 dolardan 350 dolara çıkarıldığını duyurdu.

Akıllı telefonlarda gümrük ödemesi 350 dolara çıktı

28 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlanan İthalat Gözetiminin Uygulanmasına İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile ithal akıllı telefonlar için gümrük vergisi 350 dolar olarak belirlendi. Açıklamada, kararın tebligatı takip eden 30. günde yürürlüğe gireceği belirtildi. Sürenin dolması ile birlikte akıllı telefonlar için gümrük ödemesi 28 Mart (yarın) prestiji ile 350 dolar olarak uygulanacak.

350 doların altındaki işlerde nasıl bir başvuru yapılacak?

28 Mart prestijiyle birim fiyatı 350 doların altında olan işlerin ithalatı için İthalat Genel Müdürlüğü’nden özel gözetim belgesi istenecek.

“3.800 TL cep telefonu vergiler dahil 10.500 TL’ye çıkıyor”

MOBİSAD yaptığı paylaşımda, yeni düzenleme ile ithal edilen ve vergisiz fiyatı yaklaşık 3 bin 800 TL olan bir cep telefonunun 28 Mart itibarıyla en az 2 bin 500 TL artacağını belirtti. Buna ÖTV, KDV, TRT Bandrol fiyatı gibi diğer vergiler de eklendiğinde 10.500 TL.

“İthal cep telefonunun fiyatı vergilerle ikiye katlanıyor”

MOBİSAD, ithal cep telefonlarındaki vergi sistemini şu şekilde açıkladı:

Yazar: Deniz Engin

kurtalan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu