Haber

Azerbaycan-Ermenistan sınırında çatışma: Karşılıklı suçlamalar

Azerbaycan-Ermenistan sınırında bugün gece saatlerinde çatışma çıktı. Çatışmada Azerbaycan bir askerinin şehit olduğunu, Ermenistan ise dört askerinin yaralandığını açıkladı. İki ülke çatışmalardan birbirini sorumlu tuttu.

‘Tırmanma ŞİDDETİ’ İDDİASI

Ermenistan Savunma Bakanlığı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Azerbaycan askerlerinin sınıra yakın bir maden sahasındaki askeri mevzilerine ateş açtığını ve 4 askerin yaralandığını iddia etti. Yaralıların hayati tehlikesinin bulunmadığı bildirildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı ateş açanın Ermenistan olduğunu ve bir askerin öldürüldüğünü iddia etti. Bakanlık ‘misilleme önlemi’ aldığını duyurdu ancak ayrıntı vermedi. Azerbaycan, Ermenistan’ı ‘şiddeti tırmandırmakla’ suçladı.

Ne oldu?

Dağlık Karabağ bölgesinde uzun süredir devam eden ihtilaf nedeniyle iki ülke arasında 1988-1994 ve 2020 yıllarında iki savaş çıktı. 2020 yılında 6 hafta süren savaş, Rusya’nın arabuluculuğunda ateşkesle sonuçlandı.

Dağlık Karabağ’da nüfusun çoğu Ermeni’dir. Son olarak 13 Eylül 2022’de bölgede çıkan çatışmalarda Ermenistan’da 49, Azerbaycan’da 50 askerin hayatını kaybettiği açıklandı. Her iki ülke de birbirini ‘çatışma çıkarmakla’ suçluyor. Azerbaycan, Ermenistan’ı Dağlık Karabağ bölgesine bağlayan tek yol olan Laçin Koridoru’nun başına kontrol noktası kurmuş ve bölgede tansiyon yeniden yükselmişti.

İki ülke arasındaki barış görüşmeleri bir süredir devam ediyor. Son görüşme 1 Mayıs’ta ABD aracılığıyla yapılmış ve ABD müzakerelerde bir miktar ilerleme kaydedildiğini açıklamıştı.

Reuters haber ajansına konuşan üst düzey bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Washington’un amacının bakanların oturup birbirleriyle konuşmasını sağlamak olduğunu söyleyerek, devam eden müzakerelerin değerini vurguladı. (BBC Türkçe)

hocalar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu