Ekonomi

Erdoğan, OGM uçaklarına isimlerini verdi: Nefes ve Otağ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, orman yangınlarıyla mücadele eden Cumhuriyet tarihinin en güçlü hava filosunun oluşmasına katkı sağlayacak uçak ve helikopterlerin teslim törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Orman Yangın Söndürme Uçakları ve Helikopterlerinin Teslim Töreni” için Orman Genel Müdürlüğü (OGM) Havacılık Daire Başkanlığı Tesislerine geldi.

Bakan Vahit Kirişçi uçaklarla ilgili bilgi aldı

Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’den 1 adet T70 itfaiye helikopteri, 4 adet Hava Traktörü model itfaiye uçağı ve 1 adet insanlı keşif uçağının OGM envanterine dahil edileceği konusunda bilgi aldı.

Erdoğan, ilk olarak yüksek teknolojili insanlı keşif uçağını inceledi. Bakan Kirişci’den uçakla ilgili bilgi alan Erdoğan, bu uçağa “OTAG” adını verdi. Erdoğan, 3 Mayıs 2023’te uçağın gövdesine “OTAG” adını yazıp imzaladı.

Pilotlarla da görüşerek geçmiş olsun dileklerini ileten Erdoğan, daha sonra uçağın önünde fotoğraf çektirdi.

Erdoğan, daha sonra Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından üretilen ve ilki OGM envanterine giren, 2,5 ton su atma kapasiteli, gece görevlerini icra edebilen ikinci T70 helikopteri hakkında bilgi aldı.

Adı “NEFES”

Erdoğan, “NEFES” adını verdiği T70 helikopterinin gövdesine de adını yazıp imzasını attı.

Bakan Kirişci, OGM çalışanları ile hatıra fotoğrafı çektiren Erdoğan’a, Türkiye’nin her kentine özgü ağaçların anlatıldığı “Şehrin En Köklüleri” kitabını takdim etti.

Törene Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanları da katıldı.

karliovahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu